+48 25 787-90-43 sekretariat@osmkosow.pl

Przeglądając wydanie „Tygodnika Poradnika Rolniczego” z lutego 2022 roku będziecie mogli Państwo zapoznać się z wywiadem Pana Andrzeja Minarczuka- Prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim wraz z Panem Markiem Zagórskim- posłem na sejm, przewodniczącym Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego Krajowej Izby Gospodarczej. W spotkaniu wzięli udział również Pan Tadeusz Wojtyra- wieloletni przewodniczący Rady Nadzorczej OSM w Kosowie, a także Pan Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Podczas spotkania, które miało miejsce 31 stycznia 2022 roku na terenie zakładu OSM w Kosowie Lackim, zostały podjęte trudne tematy dotyczące rynku i przetwórstwa jak również inwestycji, odnawialnych źródeł energii, Polskiego Ładu oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

Szczególną uwagę poświęcono samej teorii spółdzielczości, wyrażając obawy w kontekście zmian prawa spółdzielczego.
– Trwają prace nad zmianą prawa spółdzielczego i w jakim celu są one podjęte? Przecież gdyby prawo spółdzielcze było złe, to nie byłoby już spółdzielni mleczarskich. Natomiast mówi się o wielu patologiach w spółdzielniach mieszkaniowych. Może potrzebne jest oddzielne prawo dla spółdzielni mieszkaniowych, a oddzielne dla tych produkcyjnych jak mleczarnie? – pytał Tadeusz Wojtyra w obawie, że przy niekorzystnych zmianach prawa spółdzielczego branża mleczarska może ucierpieć. Z jego słowami zgodził się Marek Zagórski.
– Idea spółdzielczości jest kapitalna – jak jest dobrze, to zyskami się dzielimy, a jak przyjdą gorsze czasy to zaciskamy pasa i właśnie dzięki temu spółdzielczość mleczarska przetrwała tyle lat. Im mniejsza spółdzielnia, tym więcej w niej spółdzielczości i transparentności – powiedział Prezes Zarządu Andrzej Minarczuk.

Te i wiele innych tematów, które poruszono w wywiadzie znajdziecie Państwo TUTAJ
Serdecznie zapraszamy do lektury.